Witaminy i wspomagacze treningu

nych do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Dla człowieka witaminy są egzogenne (ludzki organizm ich nie syntezuje), w związku z czym muszą być dostarczane z

Witaminy i wspomagacze treningu Witaminy w treningu są bardzo ważne jak glutamina i inne suplementy. Warto poszukać .

Definicja witamin

Witaminy ? grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Dla człowieka witaminy są egzogenne (ludzki organizm ich nie syntezuje), w związku z czym muszą być dostarczane z pokarmem (najczęściej w postaci prowitamin)1. Przeciwne działanie do witamin wykazują antywitaminy1.

Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza, niedobór ? hipowitaminoza, zaś nadmiar ? hiperwitaminoza1.

Pierwsza odkryta witamina (B1) została wydzielona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1913 roku. Wprowadził on również nazwę tej grupy związków (łac. vita ? 'życie' i amina ? witamina B1 zawierała grupę aminową)1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witaminy


Właściwości odżywek zażywanych przed treningiem

Odżywki dla sportowców, które są zażywane przed treningiem mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić organizm przed czekającym go wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo, wiele preparatów tego typu zawiera podobne substancje, jak na przykład kawa czy napoje energetyczne.

Dzięki takim substancjom, jak kofeina osoba zażywająca odżywki dla sportowców jest z pewnością bardziej pobudzona i chętna do działania. Wiele odżywek dla sportowców jest także bogatych w substancje, które wyostrzają zmysły lub zwiększają koncentrację. Takie składniki sprawiają, że planowany trening jest na pewno o wiele bardziej efektywny niż bez substancji wspomagających.


Działanie witaminy K w Wikipedii

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej ?-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji ?. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor ?-karboksylazy. Warunkuje to:

-utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia: II, VII, IX, X, a także: osteokalcyny, osteopontyny, osteonektyny.
białek hamujących krzepnięcie krwi: białka C, białka S
białek wiążących wapń w nerkach, łożysku i płucachpotrzebny przypis.
Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie:

-regulują wytwarzanie protrombiny
-wpływają na krzepnięcie krwi
-odgrywają rolę w gospodarce wapniowej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K



© 2019 http://lisaferrera.wroclaw.pl/